Aktualne informacje dotyczące XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego 2018/2019
Punkty do OMTTK będą pochodziły z udziału w 3 konkursach ogólnodostępnych dla drużyn z województwa -
Drużynowych Mistrzostwach Pomorza Zachodniego w Marszach na Orientację
Wojewódzkiego Konkursu Pierwszej Pomocy i Przepisów Ruchu Drogowego,
Zachodniopomorskiej Olimpiady Krajoznawczej
oraz etapu OMTTK (Polska)
Oddział Zachodniopomorski PTTK w Szczecinie zaprasza wszystkie chętne szkoły do udziału w XLVII Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym. Konkurs przeznaczony jest w szczególności dla ambitnych, młodych turystów i krajoznawców i dotyczy szerokiego zakresu wiedzy turystycznej i nie tylko.
Współzawodnictwo odbywa się na 3 poziomach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadpodstawowe i składa się z wymienionych w zakładce eliminacje konkursów tematycznych.
Testy odbywają się zawsze w środy o godz. 17:00 - wszystkie szkoły
Impreza na orientację oraz I pomoc - wg osobnych komunikatów (w soboty)
Uczestnicy
Drużyna reprezentuje szkołę (również inne instytucje, np. Pałac Młodzieży, klub turystyczny, drużynę harcerską itp.). Jeśli zrzeszeni są tam uczniowie z różnych szkół, które nie biorą udziału w Turnieju uczniowie ze szkół biorących udział w Turnieju jeśli chcą występować pod innym szyldem niż własna szkoła, powinni to uzgodnić z opiekunem SKKT.
Klasyfikacja
W każdym z konkursów może występować maksymalnie 9 uczniów (bez podziału na zespoły). Każdy z uczestników pisze test indywidualnie. Do klasyfikacji szkoły zaliczane będą punkty uzyskane przez trzech najlepszych uczniów w danym konkursie. Impreza na orientację oraz gra miejska jest konkurencją zespołową (zespoły 2-3 osobowe). Prowadzona będzie klasyfikacja szkolna i indywidualna. Będzie prowadzona również klasyfikacja indywidualna za uzyskane odznaki turystyczno-krajoznawcze obliczone wg regulaminu OMTTK . Książeczki należy dostarczyć do siedziby Oddziału Zachodniopomorskiego PTTK do marca 2019 r. Najlepsze szkoły w poszczególnych kategoriach (połowa z biorących udział, nie więcej jednak niż osiem) będą reprezentowały Szczecin w eliminacjach wojewódzkich. Najlepsze zespoły wezmą udział w finale centralnym. Wszystkie szkoły uczestniczące w Turnieju otrzymają dyplomy, a najlepsi uczestnicy dyplomy i nagrody rzeczowe.
Organizator konkursu
Oddział Zachodniopomorski PTTK w Szczecinie
+48 91 5796645
70-206 Szczecin, ul. Dworcowa 6
Zgłoszenia drużyn do Turnieju
Janusz Zbiorczyk
+48 665 810 896
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zwycięskie drużyny z etapu miejskiego i powiatowego wezmą udział w etapie wojewódzkim 5-7 kwietnia.
Zwycięskie drużyny z etapu wojewódzkiego wezmą udział w finale centralnym (w województwie podlaskim)
UWAGA: od 2014 roku obowiązuje nowy regulamin OMTTK
Zmiany wprowadzone do regulaminu są następstwem uwzględnienia propozycji zgłaszanych po eliminacjach wojewódzkich, dyskusji z uczestnikami i opiekunami obecnymi na Finale Centralnym XLII OMTTK PTTK w Barlinku.
Wśród najważniejszych zmian w zapisach regulaminu i załączników znalazło się:
- Wydłużenie czasu na przeprowadzenie II etapu Turnieju do 15 kwietnia.
- Ustalono zasady wyłaniania zespołów na wolne miejsca w finale centralnym w przypadku, gdy brak jest zgłoszeń w danej kategorii ze wszystkich województw – losowanie spośród zespołów, które zajęły II miejsca w eliminacjach wojewódzkich.
- Wprowadzono zapis dotyczący reprezentowania szkoły wyłącznie przez jej uczniów. Uczniowie różnych szkół mogą natomiast reprezentować koła, kluby działające np. przy domach kultury czy przy danej szkole.
- Wprowadzono zapis o obowiązku obecności opiekuna zespołu na każdym etapie.
- Zmieniono wzór obliczania punktów turniejowych za marsz na orientację. Zmiana polega na tym, że 100 punktów uzyskuje jedynie zespół, który pokonał trasę bezbłędnie. Zwycięstwo, ale z dorobkiem punktów karnych oznacza odpowiednio mniejszą liczbę punktów przeliczeniowych.
- Na rowerowym torze przeszkód: wprowadzono nowe przeszkody, dano możliwości modyfikowania wszystkich przeszkód oraz budowania innych przeszkód, pod warunkiem zamieszczenia stosownych zapisów w komunikacie poprzedzającym odpowiedni etap.
- Ujednolicono obliczanie punktów za posiadanie odznak turystycznych w klasyfikacji zespołowej i indywidualnej. Zniesiono ograniczenia czasowego przy punktowaniu odznak w klasyfikacji zespołowej.
- Wprowadzono zapisu o karze punktowej za niedostarczenie karty zespołu podczas III i IV etapu.
- Dokonano poprawek stylistycznych oraz redakcyjnych